Php Nedir, Ne İşe Yarar?

Php Nedir, Ne İşe Yarar?

Php dinamik web sayfaları hazırlamak için ve web uygulamalarını geliştirmek için geliştirilmiş olan bir programlama dilidir. PHP'nin geliştirilmesi 1994 yılında Rasmus Lerdorf'un kişisel web sitesini yönetmek için bir takım CGI (İngilizce: Common Gateway Interface) Perl betikleri yazmasıyla başladı. Rasmus bu betikler yardımıyla özgeçmişini sitede görüntülüyor ve sitenin ziyaretçi trafiğini kaydediyordu.

Php’nin Açılımı Nedir?

Php uzun yıllar boyunca Personal Home Page yani kişisel anasayfa olarak tanımlandı ama günümüzde php açılımı Php: Hypertext Preprocessor yani üstün yazı ön işlemcisi olarak ifade edilmektedir.

Php’nin Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz bir programlama dili olduğu için herhangi bir lisans bedeli ücreti ödenmesine gerek bulunmamaktadır. Sanal sunucular ile hemen hemen bütün işletim sistemleri ile birlikte uyum içerisinde çalışabilir. Basit söz dizimine sahip olduğu için kolaylıkla öğrenilebilir. Hızlı olduğu için kodları çok kısa süreler içerisinde yorumlanmaktadır. Birçok veri tabanı yönetim sistemlerine uyumludur ve birlikte sorunsuz olarak çalışır. Birden çok sayıda kaynana sahiptir ve açık kaynak kodu özelliği ile herkes tarafından geliştirilebilir. Arka planda çalıştığı için sayfaların görünümleri önemli değildir.

PHP'ye Giriş ve Alt Konular